Praktyka diakońska

Start / Aktualności / Praktyka diakońska
Praktyka diakońska

Od 1 marca na praktyce diakońskiej w naszej parafii przebywa diakon Aleksander ­Oszmianczuk CSMA. Urodził się 30 marca 1993 roku w miejscowości Zbroszki (Białoruś). Kiedy był jeszcze małym chłopcem, jego rodzina zamieszkała w miejscowości Wasiliszki. W latach 1999-2010 uczęszczał do miejscowej szkoły średniej. 25 maja 2003 roku w parafialnym kościele św. Jana Chrzciciela w Wasiliszkach przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. W 2010 roku postanowił poświęcić swoje życie służbie Bogu rozpoczynając postulat w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła. Wstąpił do nowicjatu w Pawlikowicach, który ukończył 8 września 2011 roku składając pierwszą profesję zakonną, na ręce przełożonego generalnego ks. Kazimierza Radzika. Rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy, który jest częścią Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W roku akademickim 2013/2014 odbył roczną praktykę wychowawczą w parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku (Białoruś). Profesję wieczystą złożył 29 września 2016 roku, a posługi akolitatu udzielono mu 17 marca 2016 roku. Święcenia diakonatu przyjął 13 maja 2017 roku w kaplicy seminaryjnej w Krakowie z rąk ks. bpa Józefa Dąbrowskiego CSMA. 26 lutego 2018 roku zdał egzamin ex uniwersa i obronił pracę magisterską pod tytułem „Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Krakowie w latach 1945-1980” pisaną na seminarium z historii kościoła pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Bogdana Stanaszka.