Towarzystwo śpiewacze z koncertem pieśni patriotycznych

Start / Aktualności / Towarzystwo śpiewacze z koncertem pieśni patriotycznych
Towarzystwo śpiewacze z koncertem pieśni patriotycznych

W niedzielę (12 listopada) mieliśmy okazję gościć w naszym kościele śpiewaków towarzystwa „Harfa”, którzy zaprezentowali repertuar patriotyczny. Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” działa nieprzerwanie od 1906 roku jako samodzielne stowarzyszenie. Założony przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich – entuzjastów śpiewu chóralnego.
Pod wieloletnią dyrekcją Wacława Lachmana, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego i ucznia Zygmunta Noskowskiego, chór zyskał szczególną sławę w polskim życiu muzycznym i środowisku śpiewaczym.
Po śmierci W. Lachmana zespół prowadzili m.in. Jerzy Kołaczkowski, Janusz Dąbrowski, Tadeusz Olszewski, Henryk Szewczuk, Krzysztof Kusiel-Moroz, Mirosław Janowski i Katarzyna Zemler. Od końca 2015 roku funkcję I dyrygenta sprawuje pan Paweł Choina.
Chór posiada szeroki, bardzo różnorodny repertuar koncertowy obejmujący dzieła muzyczne od średniowiecza do współczesności, w którym szczególne znaczenie ma Muzyka Polska. Chór męski, który przyjął imię swojego założyciela, w ciągu przeszło 100 lat istnienia wziął udział w wielu festiwalach i konkursach śpiewaczych krajowych i zagranicznych zdobywając główne nagrody. Występował na sławnych scenach polskich (m.in. Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego w Warszawie) jak i poza granicami, w niemal wszystkich krajach Europy. Współwykonawcami na koncertach HARFY byli i są najlepsi polscy śpiewacy, muzycy i aktorzy.
Zespół był obecny przy wielu historycznych wydarzeniach Stolicy i Polski. Towarzyszył swoją muzyką przy odzyskiwaniu niepodległości, w czasie dwóch wojen światowych, nie zaprzestał działalności podczas okupacji hitlerowskiej i podczas Powstania 1944 roku.
Był obecny przy narodzinach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, występował ponad 360 razy w programach radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą, nagrał ponad 20 płyt i muzykę chóralną do trzech filmów, występował w spektaklach operowych i teatralnych.

opr. na podstawie: http://www.harfa.waw.pl/