Wigilia Paschalna

Start / Aktualności / Wigilia Paschalna
Wigilia Paschalna

Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejsza w całym roku liturgicznym. W naszej parafii rozpoczęła się o godz. 20.oo – po zachodzie słońca. Tegorocznym obrzędom przewodniczył ks. Paweł Czyrek.

Pierwsza część – liturgia światła – rozpoczęła się przed wejściem do kościoła. Celebrans poświęcił ogień, od którego zapalono paschał. Padający deszcz komplikował obrzędy, ale ostatecznie wszystko dobrze się skończyło.

Diakon Maksymilian zaśpiewał orędzie paschalne – Exsultet, a po nim rozpoczęła się liturgia słowa. Czytania prowadziły nas od stworzenia świata, poprzez dzieje zbawienia, aż do nas – przyjmujących Chrystusa Zmartwychwstałego i powstających ze śmierci do nowego życia.

W homilii, wygłoszonej przez ks. Pawła w poetycki sposób, przypomniano nam, jak wielkim darem jest zwycięska śmierć Chrystusa.

Kolejną częścią Wielkiej Nocy jest liturgia chrzcielna. Kapłan poświęcił wodę. Następnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i zostaliśmy pokropieni nowo poświęconą wodą.

Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna. Przyjęliśmy Zmartwychwstałego Pana Jezusa w Komunii świętej – ten moment miał w dniu dzisiejszym szczególną wymowę.

Po zakończeniu Mszy świętej głos zabrał ksiądz proboszcz. Podziękował wszystkim, dzięki którym obrzędy Triduum Paschalnego miały tak piękną oprawę. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

xJM

Zdjęcia: Rafał Świłło