Drodzy Parafianie!

Start / Ogłoszenia / Drodzy Parafianie!

XXV niedziela zwykła

24 września  2017

Witam na łamach naszej gazetki po wakacyjno-urlopowej przerwie i właściwie już po trzech tygodniach nowego roku nauki i pracy. Wiele się wydarzyło w minionym czasie, nie sposób o wszystkim napisać. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w każdej wakacyjnej akcji duszpasterskiej; pielgrzymkach, rekolekcjach, obozach ministranckich itd. Dziękuję tym wszystkim którzy pamiętali wtedy o parafii, modlili się za nas, skierowali parę słów pozdrowień do proboszcza lub swojego opiekuna jeśli nie mógł być z nimi.

Właściwie już prawie wszystkie wspólnoty wznowiły swoją powakacyjną działalność. O nowym składzie personalnym księży informowałem w czasie ogłoszeń parafialnych. Gdyby jednak do kogoś te wiadomości nie dotarły, pozwolę sobie przypomnieć, że po kilku latach ofiarnej posługi w naszej parafii przeszli do innych wspólnot michalickich: ks. Piotr Bulanda – został dyrektorem Oratorium w Toruniu, ks. Dariusz Kielar – duszpasterzem w Stalowej Woli a ks. Paweł Czyrek – duszpasterzem w Słupnie k. Radzymina. Na studia teologiczne do Krakowa wrócił kl. Dominik Filipek.

Przyszli natomiast do naszej parafii: ks. Robert Giza z Torunia, gdzie pełnił urząd proboszcza i przełożonego domu. U nas przejął obowiązki wikariusza parafii i prefekta domu zakonnego. Powrócił ks. Mateusz Szerszeń, ostatnio pracował we Włoszech na Monte Sant’Angelo, obecnie w naszej parafii m. in. redaguje gazetkę parafialną i zajmuje się stroną internetową. Dziękuję mu za podjęcie się tego zadania, jak również ks. Jackowi Majbrodzkiemu, który przejął odpowiedzialność za Liturgiczną Służbę Ołtarza a dotychczas przez dwa lata zajmował się tymi ważnymi dla parafii mediami, które pomagają nam we wzajemnej komunikacji. Zachęcam was do współpracy w tym dziele z ks. Mateuszem.

Kolejni kapłani, którzy do nas przyszli to ks. Bogdan Gospodarczyk, pracował do tej pory w Młochowie k. Nadarzyna a ks. Michał Mazur we wspominanym już wcześniej Słupnie. Jest z nami też nowa siostra Anita Wątroba, która przybyła z Krakowa, pełniła tam funkcję przełożonej a także kl. Krystian Rosada. Cieszę się każdym nowym współbratem i siostrą oraz polecam ich waszej życzliwej modlitwie by czuli się na Bemowie dobrze i by ochoczo realizowali swoje powołanie zakonne i kapłańskie. Nowy przydział grup nad którymi poszczególni kapłani pełnią duchową pieczę i patronat jest zamieszczony na stronie internetowej.

Chciałbym w tym pierwszym powakacyjnym numerze gazetki, chociaż krótko poinformować was o ważniejszych wydarzeniach, które nas czekają w najbliższym czasie. Nieco szerzej będę pisał o każdym z nich w kolejnych numerach, ale bardzo mi zależy żebyście już znali terminy tego co będzie mało miejsce i modlili sią, aby to co wydarzy się w wymiarze zewnętrznym przynosiło duchowe owoce dla naszej parafii.

Dziś rozpoczynamy comiesięczne przygotowania do Misji Parafialnych, które będą w maju przyszłego roku (20-27.05.2018 r.). Wdzięczny jestem ks. Misjonarzowi Krzysztofowi Stanuli,  pracującemu na co dzień w Gnieźnie, który podjął się zadania przeprowadzenia misji a dzisiejszej niedzieli kieruje do nas słowa wprowadzenia w ten dziewięciomiesięczny czas przygotowań.

Wrzesień to czas odpustu ku czci św. Michała Archanioła w parafii w której posługują michalici i michalitki. Rozpoczęliśmy nowennę ku czci naszego patrona a 29 września, w piątek Mszy św. odpustowej przewodniczyć będzie kapłan, który przed laty pracował w naszej parafii a w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia swoich święceń, ks. Leszek Przybylski. W czasie Mszy św. odpustowej profesję zakonną ponowi kl. Krystian. Zapraszam wszystkich do licznego udziału w tych uroczystościach.

Osoby które chciały by przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła proszę o zakupienie go w sklepiku i zgłoszenie swojego imienia z nazwiskiem w zakrystii. Potrzebne jest także duchowe przygotowanie się poprzez udział w nowennie. Nałożenie szkaplerza będzie miało miejsce po summie odpustowej w kaplicy św. Michała Archanioła.

Coroczny Piknik anielski odbędzie się 30 września. Zachęcam, aby wspólnoty parafialne jak co roku zaznaczyły swoją obecność i pozyskiwały nowych członków.

Dużo osób zgłosiło się na pielgrzymkę do Gietrzwałdu, wyjechały aż 3 autokary z pielgrzymami a już trwają zapisy na wyjazd do miejscowości Kostomłoty.

W dniu święta Matki Bożej Różańcowej, 7 października br. cała Polska, przy jej granicach zostanie otoczona modlitwą różańcową. Tego dnia pielgrzymi spotkają się w 319 kościołach stacyjnych położonych wzdłuż całej granicy Polski, aby po Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 wyruszyć do wyznaczonych miejsc modlitwy różańcowej. Modlitwa Różańcowa na granicach naszego kraju jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej o codzienne odmawianie różańca, którą wyraziła 140 lat temu w polskim Gietrzwałdzie i 40 lat później w portugalskiej Fatimie. W obydwu objawieniach, jako ratunek dla świata Maryja wskazała pokutę i modlitwę różańcową. Wspólnota Domowego Kościoła naszej parafii i Żywy Różaniec organizują pielgrzymkę do jednego z kościołów stacyjnych przy granicy z Białorusią. Zapisywać można się w zakrystii.

O czekających nas Warsztatach Muzycznych i wizytacji kanonicznej naszej parafii przez ks. Biskupa napiszę w kolejnych numerach gazetki. Pozdrawiam wszystkich parafian, zwłaszcza tych z którymi nie mogę się spotkać w kościele ze względu na słabe zdrowie lub wiek. Życzę wszystkim troskliwej opieki naszej Matki Królowej Aniołów i wstawiennictwa św. Michała Archanioła.

ks. Kazimierz Joniec