Drodzy Parafianie!

Start / Ogłoszenia / Drodzy Parafianie!

XII niedziela zwykła

25 czerwca  2017

W ostatnim przedwakacyjnym numerze gazetki parafialnej pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu Bogu i Wam za to wszystko co się dokonało w wymiarze duchowym i duszpasterskim w naszej Wspólnocie w minionym czasie. Dziękuję za każde dobro włożone w to byśmy byli parafią prężnie działającą, rozmodloną, otwartą na działanie Ducha św. W sposób szczególny dziękuję kapłanom, którzy po kilku latach posługi w naszej parafii decyzją Ojca Generała zostaną przeniesieni do innych placówek. Jeszcze za wcześnie by pisać o szczegółach, ale gdy przyjdą decyzje będę was w czasie parafialnych ogłoszeń informował, aby można było się pożegnać i wyrazić wdzięczność za ich kapłańską, ofiarną posługę. Wszystkim życzę udanego wakacyjnego wypoczynku; dzieciom, młodzieży, starszym. Bardzo potrzebujemy czasu wytchnienia i nabrania nowych sił.

O potrzebie wypoczynku człowieka opowiada już Biblia: w Księdze Rodzaju czytamy, że Bóg odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając. Te słowa objawiają duchowy sens odpoczynku i podkreślają jego wymiar religijny. Także Jezus odpoczywał. Często udawał się na miejsca osobne, aby się modlić. Zachęcał też swoich Apostołów do wypoczynku. Gdy Apostołowie wrócili z jednej z wypraw misyjnych, zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. Jezus wysłuchał ich, a potem rzekł: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco.

W lipcu 1993 roku na Anioł Pański Jan Paweł II mówił: „Społeczeństwo, w którym tempo codziennego życia wzrasta ponad wszelką miarę, musi na nowo odkryć wartość odpoczynku… Prawdziwy wypoczynek polega na tym, że uwalniając od zwykłych codziennych obowiązków, pozwala na nowo odkryć wartości, które zazwyczaj zaniedbujemy, takie jak kontakt z naturą, radość przyjaźni, bezinteresowna solidarność”.

W wielu przemówieniach Papież mówił ludziom, zwłaszcza młodych, aby szanowali i chronili przyrodę. Ileż wzniosłych słów, podczas swojego pontyfikatu, Ojciec Święty wypowiedział o górach i całej przyrodzie, w której odkrywamy odblask Stwórcy!
Psalmy brewiarzowe, które warto mieć z sobą w czasie wakacji, ale też piękna poezja skłaniają do wielbienia Boga za cud stworzenia.
Życząc wam udanych urlopów pozwolę sobie zacytować ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego, który w sposób poetycki opisywał przed laty szlaki odpoczywającego na Mazurach Jana Pawła II, nawiązują one do ojczystych dziejów, literatury i polskiej przyrody.

…To wsiądę z Tobą, Piotrze, do łodzi.
Swoją barkę pozostawię na brzegu.
Dziś popłyniemy już razem,
jeziorem Białym, na Wyspę Kormoranów,
Wigrami do kamedułów,
do Krzywego i Leszczewa, do Milewskich.
Dwa tysiące lat czekali tu, na Piotra!…
…A pamiętasz Rybaku Czarną Hańczę?
Przez Ciebie zakochała się w Czarnym Stawie,
a Ty wypuściłeś wiosło, bo stamtąd powołał Cię Pan:
Pójdź za Mną!

ks. Kazimierz Joniec CSMA