Drodzy Parafianie!

Start / Ogłoszenia / Drodzy Parafianie!

21 maja 2017

Odbyły się już piękne uroczystości komunijne. Dzieci z wielkim przeżyciem przyjmowały Chrystusa do serca. W najbliższą sobotę będzie jeszcze rocznica I Komunii św. Zachęcam rodziny dzieci rocznicowych do świątecznego przeżycia tego dnia i pogłębienia więzi z Jezusem.
Przed nami odpust parafialny ku czci NMP Królowej Aniołów w dniu 28 maja. Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie i wygłosi kazanie wicedziekan naszego dekanatu ks. Wiktor Ojrzyński. Zachęcam do licznego udziału w parafialnym świętowaniu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni nam Liturgiczna Schola Dorosłych oraz duet: Weronika Sura- akordeon, Kamil Radzimowski – duduk.
Maryja jako Matka Boża jest Królową także aniołów. Już Ewangelie zdają się wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Ten sam anioł zawiadamia Józefa o śmierci Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. W roku 1864 zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Wezwanie “Królowo Aniołów, módl się za nami”, zostało włączone do Litanii Loretańskiej. Istnieje wiele kościołów pod tym wezwaniem, pośród nich też nasz z pięknym ołtarzem w centrum którego jest Chrystus i właśnie Maryja – Królowa otoczona aniołami. Oby uroczystość odpustowa jeszcze bardziej umocniła naszą miłość do Maryi i ożywiła kult anielski. Tegoroczny odpust rozpocznie nasze duchowe przygotowywanie się do misji parafialnych i 30-lecia erygowania parafii. Wydarzenia te będziemy uroczyście celebrować w maju przyszłego roku.

Kochani, przed nami także święto dziękczynienia 4 czerwca i zbiórka w tym dniu ofiar na Świątynię Opatrzności, o tym będę jeszcze przypominał. Natomiast Uroczystość Bożego Ciała przypada 15 czerwca, już powoli trzeba myśleć o przygotowywaniu ołtarzy. Proponuję następujące tematy dla każdego z nich: 1 – Eucharystia jest Ofiarą, 2 – Eucharystia jest Pokarmem duszy, 3 – Eucharystia jest Zadatkiem życia wiecznego, 4 – Eucharystia jest Sakramentem jedności. Są one oparte na poszczególnych Ewangeliach. Ołtarze przygotują kolejno: młodzież, Liturgiczna Służba Ołtarza, Wspólnota Domowego Kościoła oraz Żywy Różaniec.

Chcę jeszcze dziś wrócić do tematu, który już poruszałem na łamach naszej gazetki przed kilkoma miesiącami, a na który zwraca naszą uwagę ks. kard. Kazimierz Nycz. Chodzi mianowicie o przygotowywanie katechetów świeckich do pracy w szkole, których już w tej chwili brakuje. Należy pilnie przedsięwziąć kroki w celu zaradzenia temu problemowi. Dlatego zwraca się ks. kardynał z prośbą o podjęcie działań, stanowiących praktyczny wyraz troski o przygotowanie kadr do przekazywania Magisterium Kościoła w ramach katechezy szkolnej.
W tym kontekście pojawia się konkretna oferta dydaktyczna Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Prowadzi on 5-letnie studia magisterskie, które dają uprawnienia do katechizacji na wszystkich poziomach nauczania i we wszystkich typach szkół. Ponadto PWTW prowadzi Podyplomowe Studia Katechetyczne (1,5 roku) dla osób, które już mają magisterium z jakiejkolwiek dziedziny, dające uprawnienia do prowadzenia lekcji katechezy w szkołach podstawowych. PWTW prowadzi też Podyplomowe Studia Etyki. Zachęcam do zainteresowania się tymi propozycjami zwłaszcza osoby bliżej związane z parafią i mające pragnienie, aby dzielić się swoją wiarą z innymi. Proszę też, przekazujcie tę moją zachętę swoim bliskim.

Przy okazji chciałbym też zwrócić uwagę na rozwój duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Owszem, dzieje się u nas dużo dobrego w tym względzie. Mamy Wspólnotę Domowego Kościoła, rozwija się  Michalickie Duszpasterstwo Rodzin, są comiesięczne spotkania Rodzinnego Świętowania Niedzieli, odbywają się profesjonalnie prowadzone kursy dla narzeczonych a ostatnio poszerzyła swoją ofertę nasza Poradnia Rodzinna, proponując małżeństwom będącym w sporze, konflikcie, kryzysie tak zwane mediacje pojednawcze. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom i potrzebom duszpasterskim Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaoferował prowadzenie Studium Małżeństwa i Rodziny oraz Studium Animatorów Małżeństw. Pierwsze z nich kształci osoby które w parafii włączą się w przygotowanie narzeczonych do małżeństwa. Celem drugiego jest przygotowanie par małżeńskich do służenia radą, pomocą i profesjonalnym wsparciem młodym małżeństwom i rodzinom we własnej wspólnocie parafialnej. Dokładniejsze informacje nt. wszystkich inicjatyw PWTW można uzyskać na stronie internetowej uczelni: www.pwtw.pl. Życzę wszystkim dobrego tygodnia i zapraszam na nabożeństwa majowe.

ks. Kazimierz Joniec CSMA